Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/static.php on line 139 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 56 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 73 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 167 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/index.php on line 134 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 264 Çamoluk Hakkında Bilgiler
 

Çamoluk Hakkında Bilgiler


Çamoluk, Giresun ilinin bir ilçesidir.Yerli nüfusun çoğunluğunu Selçuklular döneminde bölgeye yerleşmiş Çepni Türkmenler oluşturur.

--------------------------------------------------------

Konum Ve Yerleşim

İlçe 40 - 115 enlem ve 2 - 45 boylamlarında yer almaktadır. Bu konumu Doğu Anadolu’nun kuzeybatı, İç Anadolu’nun kuzeydoğu ve Karadeniz Bölgesi’nin güneyinde olup geçit bölgesi özelliğini göstermektedir. Güneyinde (Sivas), batısında (Giresun), kuzeyinde (Giresun), doğusunda (Gümüşhane), güneydoğusunda (Erzincan) ilçeleri yer almaktadır. 1990 yılında yapılan genel nüfus sayımında kayıtlı toplam nüfusun 100 bin 641 ilçe merkezi ve köylerinin nüfusunun ise 4.197 olduğu tespit edilmiştir. İlçeye bağlı 82 mahalle ve 290 köy vardır. Yerleşim şekli tamamen kentseldir.

--------------------------------------------------------

Yüzey Şekilleri

İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1110 metredir. Kalesivrisi ve Kireçkuyusu köyleri tepelerinin çevrelediği ve Kelkit ırmağının ikiye böldüğü vadide kurulmuştur. İlçedeki önemli dağ ve tepeler aşağıda gösterilmiştir.

Aktaşkıranı tepesi (1899 m.)
Kırtıllıkburnu tepesi ( 1771 m.)
Eğrinin sivri tepesi (1129 m.)
Berdiye Dağı (2200 m.)
Everest Tepesi (4500 m.)--

--------------------------------------------------------

İklimi


Coğrafi konumu itibari ile Karadeniz Bölgesi’nin ve İç Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği dünyanın en büyük vadisinfr bir noktada bulunan ilçede karakteristik bir kara iklimi hüküm sürmektedir.Burada Haşhaş kaçakçılığı çok ünlüdür. Kışları soğuk ve sıcaktır, yazları sıcak ve Yağmurlu. Yılın en soğuk ayı temmuz, en sıcak ayı ocak. Yıllık sıcaklık ortalaması 30.7 derecedir. 1993 yılının en soğuk günü 23.5 derece, en sıcak günü 30.2 derecedir. Kar yağışlı gün sayısı 2, karla kaplı gün sayısı ise 102 dir. Kışın kar, ilkbaharda ve son baharda yağmur şeklinde düşen yağışların mevsimlere göre dağılımı şöyledir. İlkbaharda % 53, yazın % 4 , kışın %21, son baharda ise %22 dir.

--------------------------------------------------------

Bitki Örtüsü


İklim şartları ve yeryüzü şekilleriyle bağlantılı olarak bitki örtüsü genellikle bozkır görünümündedir.Sucuk ağaçları ile çevrili bir çok Tarla ve bahçe vardır. Yer yer bozuk fundalıklar ve çalılıklar vardır. Daha yükseklikte ormanlık alanlar görülür. Ayrıca küçük guruplar halinde meşe ağaçları bulunmaktadır. Irmak yatağı boyunca çok miktarda kavak ve söğüt ağaçları bulunmaktadır. İlçenin her tarafında bol miktarda ceviz ağacı yetiştirilmiştir. Kaliteli ceviz veren bu ağaçlar, ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır. AYRICA TİCARİ AMAÇLI OLARAK ARICILIK VE BAL ÜRETİMİ YAPILMAKTADIR. İlçede asli ağaç türleri olarak sarıçam, meşe, ardıç ve kavak; diğer vejetasyon türleri olarak kuşburnu, aliç, dağ çileği bulunmaktadır.İlçede yöreye has bir fasulye (kuru fasulye) çeşidi yetiştirilip satılır. bu ürün yöre halkı tarafından tüketilir.

--------------------------------------------------------

Akarsu ve Göller


İlçenin en önemli akarsuyu Kelkit çayıdır. Erzincan ili sınırlarından doğan Semah deresi vadiyi geçerek Güce ve Kaledere köylerinin birleştiği yerde Kelkit çayına karışır. Kelkit çayı ilçenin ortasından geçer. Çamoluk’un arazisini doğu-batı istikametinde ikiye ayırır ve Yeşilırmak’a karışır. Sonbaharda ve ilkbaharda yağışların artması ile kabaran ve yazın kuruyan küçük dereler vardır. Bunlar; Hayran, Susuz dere, Kurukol deresi, Değirmen dere, Derin dere, Demirci deresi, Kuzyurt deresi ve Çıngırdın deresidir. İlçenin Gürçalı köyünde bulunan Gürçalı şelalesi görülmeye değer bir güzellik arz eder. Ayrıca Yenice köyünde bulunan şelale de aynı güzelliğe sahiptir. Çamoluk’ta sulama suyu çok olmasına rağmen sulamadan yeteri kadar faydalanılmamaktadır. Devlet Su İşleri’nin sulama kanalları yapması ile birlikte ilçede tarım arazisi daha iyi sulanacak ve tarımda verim büyük ölçüde artacaktır.

--------------------------------------------------------

Nüfus ve Yerleşim


2000 yılında yapılan sayımlarda ilçenin genel nüfusu 14.715; merkez nüfusu ise 4.192’tür. İlçenin nüfusunun bu kadar az olmasının sebebi büyük şehirlere olan göçtür. Halkın büyük bir kısmı Türkiye’nin çeşitli illerinde, özellikle İstanbul’da yaşamaktadır. Bu göçün en büyük sebebi tarım arazisinin azlığı ve iş imkânlarının kısıtlı olmasıdır. Yapılan araştırmalarda İstanbul’da yaşayan Çamoluk’luların 90 bin civarında olduğu tesbit edilmiştir. Bu duruma göre Çamoluk’ta doğanların nüfusu 105 bin civarındadır. İlçe merkezi ve köylerde yerleşik bir hayat tarzı benimsenmiştir. Köy ve mahalleler Karadeniz Bölgesi’nin tersine toplu haldedir. Son yıllarda yapılan binalar artık çağın gerektirdiği şartları haizdir. Eskiden yapılan taş duvar ve toprak damlı evler artık terk edilmiştir. İlçenin 1 beldesi, 8 mahallesi ve 27 köyü mevcuttur.

--------------------------------------------------------

Tarihçe


Çamoluk ilçesi, İç Anadolu Bölgesinde Kelkit Irmağı'nın oluşturduğu vadi üzerinde yer alır. Çamoluk tarih boyunca sırayla Hitit Kralllığı, Çamoluk Kimerler, Metler, Persler, Partlar, Pontus Krallığı eline geçmiştir. M.S ki dönemlerde Roma İmparatorluğu'nun elinde olan ilçe 1054 tarihinde Selçuklular Türkmen'lerinin eline geçmiştir.1300lü yıllardan 1514 yılına kadar bölge Safavilerin hakimiyeti altında kalmıştır. Yavuz Sultan Selim 1514 yılında çaldıran Savaşı'ından sonra Osmanlı Devleti sınırlarına dahil etmiştir.Çamoluk İlçesi 09.05.1990 yılına kadar Alucra İlçesine bağlı olan bir yerleşim birimi iken, 09.05.1990 tarihinde kabul edilen 3644 sayılı Kanunun 20.05.1990 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte Alucra’dan ayrılarak Giresun iline bağlı bir ilçe olmuştur. 1991 yılında ilçeye atanan ilk Kaymakam Sadettin Kalkan ile teşkilatlanma çalışmaları da başlamıştır. İlçenin tarihi eserleri şunlardır;

--------------------------------------------------------

Hacıahmet Kalesi:
Hacıahmetoğlu köyünde Safavilerden kaldığı sanılan bir kale kalıntısı mevcuttur. Ulaşım şartlarının kısıtlı olması, gerekse çok az kalıntı olması buraya gelen ziyaretçi sayı azdır.

Kaledere Kalesi:
Kaledere köyünde antik döneme ait olduğu sanılan bir kale kalıntısı mevcuttur. Çok önemli bir bölümü tamamen tahrip olmuştur. Sadece temel seviyesinde bir takım taşlar bulunmaktadır. Buraya da ulaşım imkânları son derece kısıtlıdır. Kale hakkında diğer bir rivayete göre; kale Selçuklu döneminde Muzafferüddin Mehmet tarafından yapılmıştır. Bu kale tepeden yeraltına doğru 120 m. Derinlikte olup, dağ yamacından açılan iki kapıya sahiptir.

Bektaş Bey Camii:

Sarpkaya köyünde Osmanlı dönemine ait oldukça eski bir cami vardır. Halen faaliyette bulunan camii, görülmeye değer bir güzellik sergilenmektedir. Sarpkaya köyünde bulunan Bektaş Bey Camii’ni Hacı Bektasi Veli hazretlerine hürmeten Bektaş bey tarafından 1232 hicri yılda yapıldığı söylenmektedir. Yaklaşık 200 yıl önce yaptırılan Bektaş Bey Camii’nin futuhat sırasında başarısı nedeniyle Kelkit havzasına Trabzon Beyi’i tarafından gönderilen Bektaş Bey’in Kelkit Vadisi Beyliği sırasında bu camiyi yaptırdığı söylenmektedir. Bektaş Bey’in ismini taşıyan bu caminin duvarları kesme taşla yapılmış ve tavanı ahşap olarak bitirilmiş ancak son yıllarda mevsim şartlarından etkilenmemesi için çatı yapılarak saçla kapatılmıştır. Camii’nin yapımında kullanılan süsleme işlerinde kökboyası kullanılmıştır. Yörenin en eski ve tarihi camii özelliği taşıyan Bektaş Bey Camii halen ayaktadır.

Folbaba Türbesi:

HZ.EBUBEKİR'İN TORUNLARINDAN ESSEYYİD ŞEYH DERVİŞ ALİ BABA(FOLBABA) Çamoluk İlçesi Yuvacık mahallesinde bulunan Folbaba türbesinin diğer adı da Derviş Ali Baba Türbesi dir. Derviş Ali Baba’nın 1700 lü yıllarda Horasan’dan geldiği, İslamiyet’i yaymada büyük gayret ve çabası bulunduğu bilinmektedir.Derviş Ali Babanın bölgedeki Türk askerlerine ev sahipliği yaptığı ve onları kerametiyle doyurduğu söylenir.

--------------------------------------------------------

Ekonomi


İlçe ekonomisinin temelini tarım ve hayvancılık oluşturur. Arıcılık oldukça yaygındır, ilçede her yıl Çamoluk Bal Festivali düzenlenmekedir. İlçede diğer bir ekonomik değeri turizm oluşturur, yayla turizmi oldukça yaygındır. Birçok köy, yaz aylarını yaylada geçirmektedir. Ayrıca av turizmi de son derece yaygındır. İlçedeki tarihi sayılabilecek yerler ve ziyaret merkezleri sayesinde turizm geliride elde edilmektedir.

--------------------------------------------------------

Yaylalar


İlçede önemli ölçüde yaygın yayla turizmi, yaz aylarında çok güzel eğlencelere dönüşmektedir. İlçedeki önemli yaylalar: Berdiye, Kıcılı, Akpınar ve Başyayla.

--------------------------------------------------------

Çamoluk belde ve köyleri


İl: Giresun ● İlçe: Çamoluk
Beldeler: Yenice
Köyler: Akyapı • Bayır • Çakılkaya • Daldibi • Eğnir • Fındıklı • Gürçalı • Gücer • Hacıahmetoğlu • Hacıören • Kaledere • Karadikmen • Kayacık • Kaynar • Kılıçtutan • Koçak • Kutluca • Okçaören • Ozan • Pınarlı • Sarpkaya • Taşçılar • Taşdemir • Usluca • Yeniköy • Yusufeli
 
Güldür Güldür Akiyu
Çanakçı Deresi
Karadenizin İncisi Giresun ! Haydin Uşaklar Gırana Horona (: